kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • ותהר עוד ותלד בן ותאמר הפעם אודה את יהוה על כן קראה שמו יהודה ותעמד מלדת. בראשית כט' – לה Ir pastojo (Leja) vėl ir pagimdė sūnų, ir pasakė: „Dabar padėkosiu Kūrėjui“, todėl pavadino vardu „Jehuda“ (padėka) , ir nustojo gimdyti. (Berešit 29 – 35)

Praktinė Halacha (Įstatymai)  

Dešimt atgailos dienų, Gedalijos pasninkas

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

 

Dešimt atgailos dienų


Talmude, traktate Roš aŠana, sakoma, kad per Roš aŠana danguje atverčiamos trys knygos.

Į pirmąją įrašomi vardai teisuolių, kuriems dovanojamas gyvenimas ateinančiais metais, į antrąją – vardai nusidėjėlių, pasmerktų mirčiai, o į trečiąją įrašomi vardai „viduriniųjų“ - tų, kurie savo sąskaitoje turi ir gerų, ir blogų darbų, ir nuosprendžio vykdymas jiems atidedamas nuo Roš aŠana iki Jom-Kipur. 

Tad nuo jų pačių priklauso, ar pavyks atlikti reikiamą atgailą ir tuo pačiu užsitarnauti gerą nuosprendį.

Pasakyta pranašo Ješaja knygoje: „Ieškokite Kūrėjo tada, kai Jis prieinamas, šaukitės Jo, kai Jis artimas! Tegul paliks nusidėjėlis savo kelią, žmogus neteisus – savo mintis ir sugrįš pas Kūrėją ir Šis pasigailės jo; tegul sugrįžta pas mūsų Dievą, nes Jis didis atleidime“.

Judėjų išminčiai aiškina, kad tai pasakyta apie Dešimt atgailos dienų: Kūrėjas visada artimas mums (nes pasakyta: „Pilna visa žemė Jo šlovės“), tačiau šiomis dienomis – ypatingai.

Priimta šiomis dienomis pridėti prie „Šacharit“ ir „Mincha“ maldą „Avinu, malkeinu“.


Gedalijos pasninkas


Sekančią dieną po Roš aŠana – Gedalijos pasninkas. 

3 tišrei mėnesio diena – tai Gedalijos ben Achikamo [1] nužudymo diena, jis buvo Babilono caro vietininku Izraelio žemėje po to, kai buvo sugriauta Pirmoji Šventykla, o tauta ištremta į Babiloną. Šis nužudymas atvedė prie to, kad negausūs judėjai, pasilikę šalyje, galutinai prarado valdžią joje.  

Pranašo Zacharijo knygoje šis pasninkas vadinamas „septintojo mėnesio pasninku“ (nes pagal Torą tišrej mėnuo – septintas metų mėnuo).

Jei Roš aŠana išpuola ketvirtadienį ir penktadienį, tada Gedalijos Pasninkas perkeliamas į artimiausią sekmadienį (todėl, kad išskyrus Jom-Kipurą, per Šabatą nepasninkaujama).

Pasninkas prasideda auštant ir baigiasi sutemus.

Rytinėje „Šmone-esre“ chazanas prideda maldą „Aneinu“ („Atsakyk mums“); kai iš „aron kodeš“ išimamas Toros ritinys, visi išvardija „13 Dieviškojo gailestingumo principų“ (kaip per Roš aŠana) ir skaito tą ištrauką, kuri paprastai skaitoma per pasninką.  




[1] Gedalja ben Achikam – faktinis Judėjos valdytojas du mėnesius po Pirmosios Šventyklos sugriovimo, paskirtas Babilono caro Nevuchadnesaro. Užmuštas Išmaelio ben Netanijos, Judėjos carų giminaičio, kurį kaimyninės tautos kurstė sukilti prieš Babiloną. Po šio įvykio paskutiniai Judėjos gyventojai – ir jų tarpe pranašas Jermejahu – pabėgo į Egiptą, o Judėjoje buvo sunaikinti paskutiniai judėjų valstybingumo pėdsakai.