kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • ותהר עוד ותלד בן ותאמר הפעם אודה את יהוה על כן קראה שמו יהודה ותעמד מלדת. בראשית כט' – לה Ir pastojo (Leja) vėl ir pagimdė sūnų, ir pasakė: „Dabar padėkosiu Kūrėjui“, todėl pavadino vardu „Jehuda“ (padėka) , ir nustojo gimdyti. (Berešit 29 – 35)

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Šabatas

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

Prisimink Šabato dieną, kad pašventintum ją (Šmot 20: 8).
Saugok Šabato dieną, kad pašventintum ją (Dvarim 5: 13)

 „Prisiminimas apie sukūrimą“

Pats Šabato nustatymo pagrindas pateikiamas jau dešimtyje įsakymų: „Nes šešias dienas Kūrėjas kūrė dangų ir žemę, jūrą ir viskas kas juose, ir ilsėjosi septintą dieną, todėl palaimino Kūrėjas Šabato dieną ir pašventino ją“.  Ir šis pagrindas, kuris remiasi pačios Toros pasakojimu apie pasaulio sukūrimą, pabrėžia Šabato vaidmenį šiame pasaulio sukūrime. Išeina, kad Šabatas – tai „priminimas apie Kūrimą“ ir kertinis monoteizmo akmuo.  

Visų savo darbų nutraukimu prieš Šabatą yra sekama Kūrėjo keliais: Jis po viso Savo šešių dienų pasaulio kūrimo septintą dieną „užbaigė visą Savo darbą, kurį padarė“.

Antras Šabato pagrindas, tai faktas, kad Šabatas yra „prisiminimas apie išėjimą iš Egipto“. Dešimties įsakymų tekste, Moše išdėstytame Dvarim knygoje, tai formuluojama šitaip: „Ir atsimink, kad vergu buvai Egipto šalyje ir išvedė tave iš ten Kūrėjas stipria ranka ir didele galia, todėl liepė tau Kūrėjas saugoti Šabato dieną“. Tad Šabatas turi ne tik universalią reikšmę, net jis yra ir svarbiausia judėjų nacionalinė vertybė.

Perėjimas nuo darbo dienų prie šventumo, nuo darbo prie poilsio – tai perėjimas nuo vergystės prie laisvės, ir tai panašu į išėjimą iš Egipto. Šabatas suteikia istorijos pasikartojimo pojūtį – lyg mes vėl patirtume išsilaisvinimo iš Egipto stebuklą – išėjimą iš tamsos į šviesą, iš vergovės į laisvę. Kiekvieną Šabatą mes vėl ir vėl pakartojame išėjimą iš Egipto, su visais jo prasmės atspalviais, ir su visais jo rezultatais: mes matome Kūrėjo ranką, kuriančią visus stebuklus ir ženklus, dalyvaujame Toros dovanojime ant Sinajaus kalno, įeiname į pažadėtą žemę.