kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • והמשכלים יזהרו כזהר הרקיע ומצדיקי הרבים ככוכבים לעולם ועד. דניאל יב' – ג'. זוהר, נשא, רעיא מהימנא, הסוטה Ir protingi švytės, kaip (זוהר Zohar) švytėjimas dangaus skliaute, o pateisinantys daugumą, per amžius. (Danielis 12 – 3)

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Šabato išvakarės

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

Pasiruošimas Šabatui

„Ir bus: šeštą dieną jie pasigamins tai, ką atsineš“ (Šmot, 16). T.y. reikia iš anksto pasiruošti Šabatui viską, ko jam reikės. Apie tai byloja žinomas pasakymas: „Tas, kas dirbo Šabato išvakarėse, valgys per Šabatą, o tas, kas nedirbo – ką jis valgys per Šabatą?“

Šabato išvakarės yra penktadienis iki vakaro, o jau atėjus vakarui - tai nebe išvakarės, o pats Šabatas.  

Įprasta, kad para prasideda nuo vidurnakčio. Judėjų paros pradžia skaitosi nuo saulės nusileidimo: iš pradžių naktis, paskui diena, kaip pasakyta Toroje: „Ir buvo vakaras, ir buvo rytas, diena viena“. Taigi, visas pasiruošimas turi būti baigtas iki Šabato, o kai jis prasideda – jau vėlu kažką ruošti.

Citata, kuria prasideda šis skyrius, yra paimta iš Toros pasakojimo apie maną, kurią valgė dykumoje. Kiekvieną rytą judėjai išeidavo iš stovyklos ir rinkdavo po omerą (apie 2 kg) manos kiekvienam. Penktadienio vakarais manos porcija būdavo dviguba – 2 omerai ir ši porcija vadinosi lechem mišne – „dvigubas duonos kiekis“, kad viena to kiekio dalis liktų Šabatui.

Pasiruošimas Šabatui yra labai svarbus. Išminčiai sako, kad netgi tas žmogus, kuris turi daug tarnų arba pats visiškai neužsiima namų ruoša, jis vis tiek turi kažką, bent simboliškai, padaryti dėl Šabato.

Halacha nurodo, kad Šabato garbei reikia nusiprausti, apsikirpti, nusikirpti nagus, gražiai apsirengti. Namuose viskas turi būti švaru, stalas turi būti šventiškai padengtas, o maistas – pagal šeimos galimybes – skanesnis ir gausesnis nei įprastai.

„Ir pavadinsi Šabatą mėgavimusi“ – sako pranašas Ješajahu.

Tačiau pasiruošimas Šabatui nėra vien tik fizinis, išorinis. Į pasiruošimą įeina taip pat ir savaitinės Toros dalies mokymasis. Penkios Toros knygos padalintos į 54 dalis, iš kurių atitinkama skaitoma kiekvieną metų savaitę. Šaltiniai nurodo ruoštis Šabatui taip pat dvasiškai ir išvakarėse perskaityti atitinkamą Toros dalį taip: kiekviena Toros dalis skaitoma du kartus originale, o po to vieną kartą jos vertimas į aramėjų kalbą (kuris paprastai taip pat būna atspausdintas Toros knygose). Ši vertimą atliko Onkelosas, tuo palengvinęs Toros supratimą paprastiems žmonėms, kurie tuo metu kalbėjo aramėjų kalba. Šiais laikais, kai aramėjų kalba nėra šnekamoji kalba, Toros skaitymo pareigą galima įvykdyti perskaičius ją kartu su Raši komentarais.

Tai atlikti būtina iki Šabato pradžios. Nors jei to padaryti nepavyko, tada tai, kas praleista, galima atlikti  Šabato metu – bet tik iki „Mincha“ maldos, nes nuo jos prasideda sekančios Toros dalies skaitymas. Bet taip pat yra nuomonė, kad kraštutiniu atveju galima tai padaryti iki antradienio – iki trečios po Šabato dienos, nes pirmos trys dienos skaitosi priklausančiomis praėjusiam Šabatui (kaip ir „Avdala“ gali būti atlikta iki antradienio, jei nebuvo galimybės atlikti jos laiku). O jau nuo trečiadienio prasideda dienos, priklausančios ateinančiam Šabatui.