kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • ותהר עוד ותלד בן ותאמר הפעם אודה את יהוה על כן קראה שמו יהודה ותעמד מלדת. בראשית כט' – לה Ir pastojo (Leja) vėl ir pagimdė sūnų, ir pasakė: „Dabar padėkosiu Kūrėjui“, todėl pavadino vardu „Jehuda“ (padėka) , ir nustojo gimdyti. (Berešit 29 – 35)

Praktinė Halacha 

Tinkami ir netinkami maistui gyvūnai

I.M.Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

 

Tinkami ir netinkami gyvūnai

Yra trys gyvų sutvėrimų rūšys, kuriose Tora išskiria tinkamus ir netinkamus maistui gyvūnus:

gyvūnai, gyvenantys sausumoje;

vandens gyvūnai;

sparnuočiai.

Gyvūnams, gyvenantiems sausumoje, Tora duoda šiuos tinkamumo maistui kriterijus: „Visus gyvūnus perskeltomis kanopomis ir atrajojančius galite valgyti“ (Vajikra, 11). Jei nors vieno iš šių požymių nėra – t.y. jei kanopos neperskeltos ir gyvūnas nepriskiriamas prie atrajojančių – tokio gyvūno mėsos valgyti negalima.

Kupranugaris, triušis ir kiškis Toroje yra pažymimi kaip nekošeriniai gyvūnai, nors jie ir atrajoja, bet neturi perskeltų kanopų. Ir atvirkščiai, kiaulė yra nekošerinė todėl, kad ji neatrajoja, nors jos kanopos yra perskeltos.

Ir taip, akivaizdu, kad visi plėšrūs žvėrys yra draudžiami maistui (reikia prisiminti, ką apie tai rašė Rambanas), o tinkami yra tik žolėdžiai: elnias, gazelė ir t.t.

Jūros gyvūnai

Žuvys, kurias Tora leidžia valgyti išsiskiria tuo, kad turi žvynus ir pelekus. Praktiškai gali būti tik pirmasis požymis, nes pelekus turi visos žuvys. Todėl užtenka pastebėti ant žuvies gabalėlio žvynų pėdsakus, kad galima būtų nustatyti, jog ši žuvis yra tinkama maistui.

Žuviai Halacha taiko kitokius principus, nei gyvūnų mėsai:

1. Žuviai nereikia šchitos, užuomina į tai yra Toroje (Bemidbar, 11): „Ir avis, ir karves jiems paskersti... Surinkti visas jūros žuvis...“. Iš to seka, kad žuvį užtenka ištraukti iš vandens.

2. Mėsos ir pieno mišinio draudimas (apie jį bus kalbama toliau), negalioja žuviai.

3. Būtinybė ištraukti kraują iš mėsos taip pat negalioja žuviai.

Ir vis tik, priimta gaminti žuvį atskiruose induose, paliekant ją „neutraliai“ (parve) ir nemaišant jos nei su mėsa, nei su pienu, nors valgyti žuvį galima tiek su mėsiniu, tiek su pienišku maistu. Bet jei virsime žuvį mėsinio maisto puode, jos valgyti su pienu nebegalėsime.

Šaukštais, peiliais ir šakutėmis, kuriais valgoma žuvis, gali būti valgomas ir mėsinis maistas (arba pieniškas), tačiau tik švariai juos išplovus.

Taip vadinamas „jūros gėrybes“ – kalmarus, austres ir t.t. – Tora draudžia valgyti, nes tai netinkami maistui jūros gyvūnai. Tora sako apie visus vandens gyventojus, neturinčius žvynų ir pelekų: „Atstumiantys (pasibjaurėtini) jie jums... Jų mėsos nevalgykite“ (Vajikra, 11).

Sardinės yra su žvynais, todėl maistui tinka. Vienok, perkant konservuotų sardinių, reikia atkreipti dėmesį, kokiame aliejuje jos užkonservuotos. Jei tai alyvuogių aliejus – gerai, tačiau, jei tai gyvulinės kilmės aliejus – tada jas valgyti draudžiama.