kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • הָא לַחְמָא עַנְיָא דִּי אֲכָלוּ אַבְהָתָנָא בְּאַרְעָא דְמִצְרָיִם. כָּל דִּכְפִין יֵיתֵי וְיֵיכוֹל, כָּל דִּצְרִיךְ יֵיתֵי וְיִפְסַח. הָשַׁתָּא הָכָא לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּאַרְעָא דְיִשְׂרָאֵל. הָשַׁתָּא עַבְדֵּי לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּנֵי חוֹרִין. הגדה של פסח Tai yra vargo duona, kurią valgė manoTėvai Egipto žemėje. Kiekvienas alkanas, gali ateiti ir valgyti, kiekvienas norintis, gali ateiti ir padaryti „Pesachą“ („Peršokimą“). Šiandien – čia, kitais metais – Izraelio žemėje. Šiandien – vergai, kitais metais – laisvi. (Pesacho Agada).

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Kašrut

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį


Tinkamas mėsos paruošimas

 Tam, kad išvengti mėsos valgymo su krauju, Halacha nurodo 2 tinkamo mėsos paruošimo valgymui būdus: tai mėsos sūdymas arba apkepimas ant ugnies.

 Mėsos mirkymas

 Pirmiausiai reikia gerai nuplauti mėsą, kad nuo jos paviršiaus nusiplautų kraujas. Tada mėsa pusei valandos merkiama į kambario temperatūros vandenį – tam, kad suminkštinti ją ir palengvinti kraujo ištraukimą druskos pagalba. Todėl mėsos mirkymui netinka nei per daug šaltas, nei per daug karštas vanduo, nes abiem atvejais kraujo ištraukimas iš mėsos tampa nebeįmanomas.

 Sūdymas

 Po to, kai mėsa pabuvo vandenyje pusę valandos, ją reikia iš naujo nuplauti. Gerai yra palikti ją kuriam laikui, kad ji šiek tiek pradžiūtų, bet mėsa turi likti drėgna - tam, kad druska galėtų prie jos prilipti. Po to mėsa iš visų pusių barstoma vidutinio stambumo druska (ne pačia stambiausia, nes tada druska pakankamai neprilips prie mėsos, bet ir ne pačia smulkiausia, kaip pvz. valgomoji, nes vietoje to, kad ištrauktų kraują, ji įsigers į mėsą ).

Kad lengviau nubėgtų kraujas, sūdymo metu mėsos gabaliukus reikia padėti ant nuožulnios plokštumos – medinės lentos arba dar geriau - ant grotelių (per kurių kiaurymes kraujas lengvai nutekės į kriauklę arba į specialiai tam skirtą indą).

Mėsa turi būti laikoma druskoje visą valandą. Jei tai paukštiena, reikia atkreipti ypatingą dėmesį į jos padėtį: negalima jos dėti ant nugaros, nes tada kraujas, nutekantis iš mėsos, kaupsis jos viduje: paukštienos gabaliukus reikia dėti pjūvio vieta į apačią.

Prieš apibarstant druska, būtina pašalinti iš mėsos sausgysles ir nagus nuo paukščio kojų – tai taip pat palengvina kraujo nutekėjimą. Kaulai taip pat turi būti barstomi druska (nors juose ir nėra kraujo), todėl juos reikia padėti taip, kad būtų aukščiau mėsos gabaliukų – kad kraujas, ištekantis iš mėsos, nesubėgtų į kaulus. Kiaušinius, jei jie randami vištoje, taip pat reikia apibarstyti druska. Reikia pažymėti, kad skirtingai nuo kiaušinių, padėtų vištos, šie kiaušiniai laikomi mėsiniu maistu ir jų negalima valgyti kartu su pieno produktais.

Kai yra mažai laiko (pvz.: Šabato išvakarėse žiemą, kai diena trumpa, o netikėtai atėjo svečiai, kurie liks Šabatui), leidžiama sutrumpinti mirkymo ir mėsos laikymo druskoje laiką trečdaliu, t.y. iki 10 minučių sumažinti mirkymo ir iki 20 minučių – sūdymo laiką.

 Mėsos praplovimas

 Po laikymo druskoje, mėsą reikia triskart praplauti, tam, kad pašalinti nuo jos paviršiaus druską ir kraują. Tik tada mėsa tampa tinkama naudojimui.

 Apkepimas ant ugnies

 Mėsa, kuri tris paras iš eilės po paskerdimo nebuvo tinkamai paruošta, jau nebegali būti barstoma druska, kad ištraukti kraują, susikaupusį jos viduje. Vienintelė išeitis – apkepti ją ant ugnies.