kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • הָא לַחְמָא עַנְיָא דִּי אֲכָלוּ אַבְהָתָנָא בְּאַרְעָא דְמִצְרָיִם. כָּל דִּכְפִין יֵיתֵי וְיֵיכוֹל, כָּל דִּצְרִיךְ יֵיתֵי וְיִפְסַח. הָשַׁתָּא הָכָא לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּאַרְעָא דְיִשְׂרָאֵל. הָשַׁתָּא עַבְדֵּי לְשָׁנָה הַבָּאָה בְּנֵי חוֹרִין. הגדה של פסח Tai yra vargo duona, kurią valgė manoTėvai Egipto žemėje. Kiekvienas alkanas, gali ateiti ir valgyti, kiekvienas norintis, gali ateiti ir padaryti „Pesachą“ („Peršokimą“). Šiandien – čia, kitais metais – Izraelio žemėje. Šiandien – vergai, kitais metais – laisvi. (Pesacho Agada).

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Dešimt atgailos dienų, Gedalijos pasninkas

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

 

Dešimt atgailos dienų

Talmude, traktate Roš-Ašana, sakoma, kad per Roš-Ašana danguje atverčiamos trys knygos. Į pirmąją įrašomi vardai teisuolių, kuriems dovanojamas gyvenimas ateinančiais metais, į antrąją – vardai nusidėjėlių, pasmerktų mirčiai, o į trečiąją įrašomi vardai „viduriniųjų“ - tų, kurie savo sąskaitoje turi ir gerų, ir blogų darbų, ir nuosprendžio vykdymas jiems atidedamas nuo Roš-Ašana iki Jom-Kipur. Tad nuo jų pačių priklauso, ar pavyks atlikti reikiamą atgailą ir tuo pačiu užsitarnauti gerą nuosprendį.
Pasakyta pranašo Ješajahu knygoje: „Ieškokite Kūrėjo tada, kai Jis prieinamas, šaukitės Jo, kai Jis artimas! Tegul paliks nusidėjėlis savo kelią, žmogus neteisus – savo mintis ir sugrįš pas Kūrėją ir Šis pasigailės jo; tegul sugrįžta pas mūsų Dievą, nes Jis didis atleidime“. Judėjų išminčiai aiškina, kad tai pasakyta apie Dešimt atgailos dienų: Kūrėjas visada artimas mums (nes pasakyta: „Pilna visa žemė Jo šlovės“), tačiau šiomis dienomis – ypatingai. Priimta šiomis dienomis pridėti prie „Šacharit“ ir „Mincha“ maldą „Avinu, malkeinu“.

Gedalijos pasninkas

Sekančią dieną po Roš-Ašana – Gedalijos Pasninkas. 3 tišrej – tai Gedalijos ben Achikamo nužudymo diena [1], jis buvo Babilono caro vietininku Izraelio žemėje po to, kai buvo sugriauta Pirmoji Šventykla, o tauta ištremta į Babiloną. Šis nužudymas atvedė prie to, kad negausūs judėjai, pasilikę šalyje, galutinai prarado valdžią joje.
Pranašo Zacharijo knygoje šis pasninkas vadinamas „septintojo mėnesio pasninku“ (nes pagal Torą tišrej mėnuo – septintas metų mėnuo). Jei Roš-Ašana išpuola ketvirtadienį ir penktadienį, tada Gedalijos Pasninkas perkeliamas į artimiausią sekmadienį (todėl, kad išskyrus Jom-Kipurą, per Šabatą nepasninkaujama). Pasninkas prasideda auštant ir baigiasi saulei nusileidus.

Rytinėje „Šmone-esre“ pridedama malda „Aneinu“ („Atsakyk mums“); kai iš „aron kodeš“ išimamas Toros ritinys, visi išvardija „13 Dieviškojo gailestingumo principų“ (kaip per Roš-ašana) ir skaito tą ištrauką, kuri paprastai skaitoma per pasninką.