kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • הא לחמא עניא די אכלו אבהתנא בארעא דמצרים. כל דכפין ייתי ויכול, כל דצריך ייתי ויפסח. השתא הכא, לשנה הבאה בארעא דישראל. השתא עבדי, לשנה הבאה בני חורין. הגדה של פסח Štai vargo duona, kurią valgė mano tėvai Egipto žemėje. Kiekvienas norintis gali ateiti ir valgyti, kiekvienas norintis atlikti Pesachą (Peršokimą), gali ateiti ir atlikti. Šiandien – čia, rytoj – Izraelio žemėje. Šiandien – vergai, rytoj – laisvi. (Pesacho Hagada)
  • !חג פסח כשר ושמח Linksmo ir košerinio Pesacho!

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Ijaro mėnuo

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

 Ijaro mėnuo

Ijaras אייר - antras metų mėnuo pagal Torą, kuri vadina jį   taip pat ir   ירח  זיב  („spinduliavimo, švytėjimo mėnuo“), kadangi tuo metu Izraelyje pats pavasario įkarštis, kai skaisčiai šviečia saulė.  Anksčiau šį mėnesį buvo pažymimos tik dvi datos: ijaro 14 - Pesach-Šeni ir ijaro 18 - Lag-Baomer. Paskutinėse kartose - Katastrofos ir pakilimo kartose, judėjų kalendoriuje atsirado dar trys datos, susijusios su šiuo mėnesiu: 4 ijaro - Izraelio gynybinės Armijos karių, žuvusių kovose už Izraelio laisvę, paminėjimo diena, 5 ijaro - Izraelio valstybės paskelbimo diena, ir 28 ijaro - Jeruzalės Senojo miesto, Šventyklos kalno ir Vakarinės Sienos (Raudų sienos) išlaisvinimo diena Šešių dienų karo metu.

Pesach-Šeni

Jei dėl kokių nors svarbių priežasčių žmogus negalėjo įvykdyti Pesacho aukos priedermės nustatytu laiku, Tora suteikia jam galimybę tai atlikti praėjus lygiai mėnesiui po Pesacho, ijaro 14. Ši diena vadinasi Pesach-Šeni - „Antrasis Pesachas“. 14 nisano dieną kiekviena judėjų šeima antroje dienos pusėje turi paaukoti Pesacho auką ir naktį suvalgyti bent minimalų Pesacho aukos mėsos kiekį. Tačiau, ką daryti žmogui, kuris tuo metu buvo rituališkai nešvarus ir todėl neturėjo teisės įeiti į Šventyklą ir valgyti aukos mėsos? Arba, ką daryti žmogui, jei jis užtruko užsienyje ir nespėjo laiku grįžti 14-tai nisano dienai?

Pesach-Šeni trukmė yra viena diena, skirtingai nuo „pirmojo“ Pesacho, kuris tęsiasi visą savaitę. Todėl jis dar vadinamas „Pesach-Katan “ -  „mažasis Pesachas“. Tora leidžia Pesach-Šeni metu valgyti „chamecą“ - tad kai valgė Pesacho auką, ant stalo buvo kartu ir maca, ir „chamecas“. Dabar, kai nėra Šventyklos, Pesach-Šeni pažymimas tuo, kad dienos maldose neskaitomas „Tachanunas“ ir atminimui apie tikrąją šios dienos prasmę valgoma maca.