kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • והמשכלים יזהרו כזהר הרקיע ומצדיקי הרבים ככוכבים לעולם ועד. דניאל יב' – ג'. זוהר, נשא, רעיא מהימנא, הסוטה Ir protingi švytės, kaip (זוהר Zohar) švytėjimas dangaus skliaute, o pateisinantys daugumą, per amžius. (Danielis 12 – 3)

Praktinė Halacha (Įstatymai)  

Šeimyninio gyvenimo tyrumas

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

 

נדה “Nida”

Moteris, kurios „šaltinis“ atsivėrė ir ji pamatė lašelį kraujo - tegul ir patį mažiausią, kaip garstyčios grūdas, tegul ir ne įprastomis jos menstruacijų ciklo dienomis - iškart tampa draudžiama savo vyrui ir vadinasi נדה “nida” (pažodžiui - „nutolusi“). Pats žodis parodo, kad ji turi išlaikyti atstumą tarp savęs ir vyro, ir griežtai susilaikyti nuo intymių santykių. Reikia pastebėti, kad kraujo lašelis gali pasirodyti moters nėštumo ar žindymo laikotarpiu (tuo metu paprastai moterims menstruacijų nebūna). Ir tokiu atveju ji taip pat skaitosi נדה “nida”.

Tora sako: „Ir prie moters, kai ji נדה, kai ji nešvarume, nesiartink...“. Vyrui ir moteriai, nesusilaikantiems nuo fizinio artumo moters menstruacijų metu, Kūrėjas yra itin griežtas: jiems gresia כרת „karet“, dvasinė bausmė, paskelbta Dangaus Teismo. Apie tai pasakyta Toroje (Vaikra, 20:18): „Jei vyras atsiguls su moterimi jos menstruacijų periodu, ir atvers jos nuogumą, už tai, kad apnuogino jos „šaltinį“ ir už tai, kad ji apnuogino savo kraujo šaltinį, abu bus atskirti nuo savo tautos“.

Moteris tampa נדה ne tik tada, kai patiria kraujavimą, bet ir tada, kai ant savo rūbų aptinka kraujo dėmę. Reikia pabrėžti, kad ji vyrui tampa draudžiama ne nuo tada, kai pamatė kraują, bet nuo to paros momento, kai, pagal jos paskaičiavimus, turi prasidėti menstruacijos. Sveikos moters menstruacijų ciklas paprastai yra reguliarus. Čia galimi 4 variantai: 1. Yra moterų, kurių menstruacijos visada prasideda tą pačią mėnesio dieną; 2. Kai kurių moterų menstruacijos prasideda visada praėjus atitinkamam dienų skaičiui (pavyzdžiui - 30), nepriklausomai nuo to, kokią mėnesio dieną jos prasideda; 3. Kai kurioms moterims laiko tarpai tarp menstruacijų vis didėja arba vis mažėja. Pavyzdžiui 30 dienų, 29, 28. Arba atvirkščiai - 28, 29, 30. Pastebėjus tokią progresiją tris kartus, galima numatyti, kada menstruacijos prasidės ketvirtą kartą; 4. Yra moterų, kurioms trijų mėnesių bėgyje menstruacijos buvo nereguliarios, tačiau kiekvieną kartą prieš jų atsiradimą atsirasdavo tam tikri požymiai: skausmai tam tikrose kūno vietose, drebulys keliuose, silpnumo, nuovargio pojūtis, čiaudėjimo priepuoliai ir kt. Jei tai pasikartoja tris kartus, tai laikoma būdingu menstruacijų pradžios požymiu. Ir taip, artėjant menstruacijų pradžios tikimybei, moteris turi atsiskirti nuo vyro.