kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • רבי יוסי הגלילי אומר אין זקן אלא מי שקנה חכמה. קידושין לב' – ב. שלבי הסולם, מועדים, מהו ענין יסורים בעבודה Rabi Josi iš Galilėjos sako: Senas – tas, kas įgijo išmintį. (Talmudas, Kidušin 32 – 2), (Šlavei haSulam „Kentėjimai dvasiniame darbe“)

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

28 ijaro diena - Jeruzalės išlaisvinimo diena

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

 

Ijarą - antrą metų mėnesį pagal Torą, be Pesach-Šeni ir Lag-Baomer švenčių, yra pažymimos dar trys datos, susijusios su šiuo mėnesiu: 4 ijaro - Izraelio gynybinės Armijos karių, žuvusių kovose už Izraelio laisvę paminėjimo diena, 5 ijaro - Izraelio valstybės paskelbimo diena, ir 28 ijaro - Jeruzalės Senojo miesto, Šventyklos kalno ir Vakarinės Sienos (Raudų sienos) išlaisvinimo diena Šešių dienų karo metu.

28 ijaro diena - Jeruzalės išlaisvinimo diena

1967 m., 19-tais Izraelio valstybės gyvavimo metais, susidarė ypatingai pavojinga situacija. Arabų šalių vadovai grasino pradėti žiaurų sunaikinimo karą ir sutelkė gausias pajėgas Izraelio šalies pasienio ruože. Nebuvo kitos išeities, kaip tik Izraeliui pirmam suduoti smūgį iš karto trijuose frontuose, ir su Kūrėjo pagalba buvo pasiekta neįtikėtina pergalė - priešo armija buvo sutriuškinta. Karas tęsėsi viso tik šešias dienas. Šio karo kulminacija buvo ketvirta jo diena, 5727 m. 28 ijaro diena, kai buvo išvaduotas Jeruzalės senamiestis, o kartu su juo ir Šventyklos kalnas bei dalis jį supančios sienos, t.y. Vakarinė siena (Raudų siena), vienintelė, likusi iš Jeruzalės Šventyklos statinių. 28 ijaro diena amžiams liks „Jeruzalės diena“.

Vyriausiasis Jeruzalės rabinatas nustatė, kad šią dieną reikia skaityti „Halelį“ su palaiminimu. Šią dieną priimta keliauti į Jeruzalę, kaip yra daroma per šventes, kuo yra išreiškiama viltis dėl greito Šventyklos atstatymo.