kryptis – Baal Sulamas (Baal Sulamo)
Vidinės toros studijų centras, vidinės Toros mokymo namai
  • חִדְלוּ לָכֶם מִן הָאָדָם, אֲשֶׁר נְשָׁמָה בְּאַפּוֹ: כִּי בַמֶּה נֶחְשָׁב, הוּא. זוהר, תצוה, חדלו לכם מן האדם אשר נשמה באפו Pasitraukite nuo žmogaus, kurio siela pyktyje, nes į ką jis panašus. (Ješaja 2 – 22), (Zohar „Pasitraukite nuo žmogaus, kurio siela pyktyje“)

Praktinė Halacha (Įstatymai) 

Už stalo...

I. M. Lav

 
 
 

Uždaryti užduotį

„Išvedantis duoną iš žemės“

Kai sakomas palaiminimas duonai, ant jos uždedamos abi rankos (per Šabatą - ant dviejų chalų, kaip rašoma skyriuje apie Šabatą). Tuo yra išreiškiamas dėkingumas Kūrėjui už tai, kad Jis duoda mums duonos. Abi rankos turi dešimt pirštų - tiek, kiek yra ivrito žodžių palaiminime, kuris sakomas prieš valgant duoną:
. בָּרוּךְ אַתָּה יְיָ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֺלָם הַמּוֺצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ

Dešimt žodžių yra ir Toros eilutėje, kalbančioje apie derliaus rūšis, kuriomis garsi Izraelio šalis: „Kviečių ir miežių, vynuogių ir figų, ir granatų šalis, alyvuogių, duodančių aliejų ir datulių medaus šalis“.
Ir dar viena užuomina: palaiminimas, kurį davė Icchakas Jakovui, taip pat yra sudarytas iš dešimt žodžių (originaliame Toros tekste): „Ir duos tau Kūrėjas dangaus rasos ir žemės gėrybių, ir sočiai duonos bei vyno“.
Prieš padalinant duoną, joje daroma įpjova - toje vietoje, kur ji geriausiai iškepusi. Įpjauti reikia nestipriai - tiek, kad pakėlus duoną, ji neperlūžtų pusiau. Tai daroma tam, kad pasakyti palaiminimą visai duonai, bet kartu ir kiek įmanoma sutrumpinti laiką nuo palaiminimo pasakymo iki valgymo pradžios. Iškart po palaiminimo „...išauginantis duoną iš žemės“, atlaužiamas duonos gabaliukas - nei per didelis, nei per mažas.
Per Šabatą galima įpjauti duoną didesniais gabaliukais - dėl priedermės įvykdymo, nes Tora prisako per Šabatą surengti tris trapezas.
Šeimos galva padalina duonos gabaliukus visiems sėdintiems už stalo. Priimta duonos neduoti tiesiai į rankas - tai laikoma blogu ženklu, nes atrodo, lyg vargšai prašytų šeimininko išmaldos, todėl duona yra padedama kiekvienam vaišių dalyviui priešais jį ant stalo.

Palaiminimas „Išvedantis duoną iš žemės“ apima visas maisto rūšis, kurios valgomos su duona - mėsą, žuvį, pieno produktus ir t.t. Todėl visą laiką, kol tęsiasi trapeza, nereikia daugiau sakyti kitų palaiminimų maistui.
Tačiau desertui, kuris nėra būtina trapezos dalis, vynui, gaiviesiems gėrimams, vaisiams, konditeriniams gaminiams yra sakomi atskiri palaiminimai.